Profil detayı eklendi, herkes profillerine girip bir gözatsın! Sevdiğiniz üyelerin cevaplarını takip edin! Tüm güncellemeler

Harika bir proje fikrim var, yazacak yetkinliğim yok?

Selamlar,


Bu soru tekniksel içerikten ziyade bir nevi girişimcilik hakkında bir soru. Yaklaşık 1 yıl önce web projesi yönetimi dersim için 7 kişilik bir ekip oluşturup final projesi teslim ettim. Proje ekibinde bir back-end ve bir de ben teknik kısımla ilgilendik. Proje ekibinde proje yöneticisi ve web arayüz geliştirici olarak görev aldım. Diğer arkadaşlar raporlama, feedback gibi etkenlerle ilgilendi.


Projeyi hızlı bir şekilde çıkarmamız ve yetkinliklerimiz olmamasından dolayı native halde yazamadık. Küçük, kullanışlı, amaca hizmet eden şirin bir sosyal platform mobil uygulaması yani. Hybrid olarak geliştirdik sunduk. Şuan bu yapıdan dolayı teknik aksaklıklar meydana geliyor ve bazı gelişmesi gereken kısımlar, fikir doğrultusunda eklenmesi gereken kısımlar projeye dahil olamıyor. Süreci yönetirken ister istemez kafamda güzel fikirler ortaya çıktı. Şu anda yönetim süreci planlaması, grafikler, arayüz, gelir elde etme yöntemleri, kullanıcı senaryoları, dahası uygulamanın bir hybrid prototipi mevcut.


Tüm fikirler ve proje yapısı mevcut fakat bu projenin gelişmiş bir versiyonunu tek başıma yazacak bir yetkinliğim yok. 


Bu durumda ne gibi bir çözüm geliştirebilirim? Kesinlikle bir ekip veya kişi belirleyip sermaye harcamam gerekli mi?, Yatırım durumu nasıl ortaya çıkar? Hangi aşamaları takip etmeliyim? Destekçi bir ekip veya kişi bulduğumda projemin çalınmasını nasıl engelleyebilirim? gibi sorulara yanıt arıyorum.


Böylesine iyi, gelişmiş bir geliştirici topluluğunda, ilgilenen veya bilgisi olan arkadaşlara duyurulur, fikirlerinizi bekliyorum.


Herkese iyi çalışmalar...

2

Cevaplar (2)

İşlem devam ediyor, lütfen bekleyin..
Abdulbaki Zırıh
@abdulbaki
3 ay önce

Öncelikle fikir çalınma konusunu hiç düşünmemek lazım orta da henüz bir ürün yokken olmayan ürün veya fikir' in çalınma korkusu seni engeller hiç takılma bu konuya benim tavsiyem. Gelelim geliştirme sürecine bir yazılım projesini geliştirmek için bu konuda bilgili ve tecrübeli kişiler gerekir. Senin bu konuda yapabileceklerin sınırlıysa burada iki yol gözüküyor;

Kendini bu alanda geliştirip ilerlemek.Bu alanda kendini geliştirmiş kişiler ile çalışmak.

Birinci yolu hızlı olsun çabuk olsun gibi nedenlerle tercih etmezsen ikinci seçenek bu alanda kendini geliştirmiş kişiler ile çalışmak lazım. Tabi alternatif yöntemler olabilir ama benim aklıma ilk gelen bu iki seçenek. Sonuç olarak baktığında ortada bir fikir var ve bu fikrin bir ürün' e dönüşmesi lazım. Benim tavsiyem yazılım' a ilgi duyuyorsan ilk öncek kendini geliştirmen bunun hem bu fikir sana bir motivasyon sağlar ve daha istekli çalışabilirsin. Son olarak yine ikinci seçenek üzerinden maddiyat' a deyineyim. Bir ekip kuracaksan maddi açıdan maaş veya iş karşılığı bir para ödemelisin tabi bunu şu şekilde yapabilirsin. Kuracağın ekip üyeleriyle anlaşma yaparken proje başarıya ulaşırsa ücret alırsınız gibi bir anlaşma yapılabilir. Tabi bunu kabul eden olur mu bilemem. Eğer maaş' ını ödediğin bir ekip kurmak istersen işe başlamadan önce her şey' in hazır olduğundan emin ol. Benim görüşlerim bunlar kolay gelsin başarılar.İşlem devam ediyor, lütfen bekleyin..
Yusuf Kaan Karakaya
@TheYkkk
3 ay önce

bulabilirsen guvenebilecegin yazilimciya pay karsiligi yaptirmak (%1 sans ile bulabilirsin).

ya da bir butce belirleyip baslamak gerek

İşlem devam ediyor, lütfen bekleyin..

Cevap yaz Sadece sorunun cevabını yazın