Uzman Cevap beta aşamasından çıkmaya hazırlanıyor! Yenilikleri takipte kalın.
Çözüldü! Bu soru aradığı cevabı buldu :) Teşekkürler iyi niyetli insanlar!

PHP | Esnek Bir Projenin Yapısı

Merhaba arkadaşlar. Bu soru hep aklımı kurcalamıştır / kurcalıyor da.

Bir PHP projesinin;

1) Karmaşık bir hal almaması için,
2) Yönetilmesi ve değişiklik yapılmasının kolay bir şekilde yapılabilmesi için,
3) Eklentilerin yapılabilmesi ve aktif / pasif hale kolay bir şekilde getirilebilmesi için,
4) Gelişime açık ve esnek bir sistem olabilmesi için,
5) Güvenli bir sistem olabilmesi için,

Projenin;
- Klasör yapısı,
- Php kodlama yapısı,
- Html / Css kodlama yapısı,
- Kütüphane yapısı,
- Tema sistemi yapısı,
- Eklenti sistemi yapısı,
nasıl olmalıdır?

Uzman arkadaşlar bu soruyu cevaplayabilir misiniz? Tüm arkadaşlarımıza da faydalı olacaktır.
Cevaplar (4)
1
İlk olarak çoğu cms sisteminde olduğu gibi eklentileri temaları ve sistem dosyalarını farklı klasörlerde tutabilirsin daha sonra wordpress gibi hook yapısı kullanarak tema fonksiyonları oluşturabilirsin tema entegresi kolay olması için smarty tema motorunu kullanabilirsin aklıma şimdilik gelen bunlar :)
1
Merhaba üstadım,
Her sorunun tek tek cevabını kendime göre kullandığım yöntemlere göre cevaplayayım.
Herhangi bir sistemin karmaşık bir hal almaması için her zaman düzenli bir klasör yapın ve düzenli bir kodlaman olması gerekmektedir. Herhangi bir fazlalıktan kaçınman gerekir. Resim olsun kütüphane olsun öncelikle ne yapman gerektiğini ve hangi kütüphaneyi kullanman gerektiğini bulman gerekir. Php kodlamasını daha basite indirgemenin en iyi yolu nesne tabanlı çalışmaktır. Mesela her sayfaya tek tek php kodları yazmak yerine tek bir dosya içerisinde kendi fonksiyonlarını oluşturup sadece html sayfasına o fonksiyonu çağırmak seni her seferinde tekrar tekrar o sayfalara girmeni önler tek fonksiyon dosyasından bütün işlemlerini düzeltebilirsin. Tema sistemi içinse sabit kendine göre class'lar ve id'ler belirlemen gerekir ki aynı wordpress mantığıyla temayı yüklediğinde otomatik aktif olsun tabi buna göre php'de kullandığın fonksiyonlarıda ona göre ayarlaman gerekir. Bu dediklerimi yaparsan eğer Sorduğun soruların ilk 4'ü için çözümlerini bulmuş olursun. Güvenli bir sistem olabilmesi içinse şöyle düşün hiç bir sistem yeteri kadar güvenli değildir. Senin orada ki amacım sistemin açıklarını en aza indirgemek olmalı. Fazla sorgudan kaçınmalısın. Sistemi yormamalısın...

Yardımcı olabildiysem ne mutlu. Yazım hatalarına dikkat etmeyiniz. Bilmediğim daha başka şeyler varsa lütfen yazarsanız bende bilgilenirim. Şimdiden Teşekkürler.
1
En basit örneği; wordpress'in şuanki varsayılan düzeni :p en güzeli değil mi sizcede? kısa ve öz birbirine bağlantılı klasör ve kodlama yapıları
1
Arkadaslarin soylediklerine ek olarak, projeye baslamadan once, Use-Case, Activity, Squence diagramlarinin (usenilmeden) cikarilmasi da buyuk onem arz ediyor. Nerede, ne yapacagini bilerek kodlamaya gecmek, fazladan yazilan kod satirlarini da en aza indiriyor.

Bunun disinda nesne tabanli calismak, CRUD islemleri icin bir sinif tanimlayip tum kayit, guncelleme, silme islemlerini bu sinif uzerinden yapmak da sizi buyuk bir yukten kurtaracaktir.

Gordugum bircok developer kendilerine cok fazla guvendikleri icin kagit kalem kullanmaktan cekiniyorlar. Bence development surecinin bilgisayar kadar onemli olan bir diger kismi ise yazip cizmek. Pseudo Code'lar en buyuk yardimcimiz kanaatindeyim..
Cevap Yazın..

[code=css,php,sql,asp..]..kod..[/code] , [url=http:...com] , [img=resim linki]
[color=renk kodu]..yazı..[/color]

yabancı dizi izle tv ünitesi