Uzman Cevap beta aşamasından çıkmaya hazırlanıyor! Yenilikleri takipte kalın.
Çözüldü! Bu soru aradığı cevabı buldu :) Teşekkürler iyi niyetli insanlar!

E-Ticaret Siteleri Hakkinda

Öncelikle herkese merhaba, kurumsal e-ticaret sitelerinin kaynak kodlarina baktığımda çok garip linkler görüyorum. Örneğin kendim bi css dosyası olusturacaksam style.css veya main.css falan koyarım ancak bu sitelerde karışık harfler rakamlarla isimlendirmeler var. Cdn isimleri assets dosyasının alt klasörleri vs. Bu siteler yapılırken nasıl bi sistem kullanılıyor bu temalar vs. hazır mı kullanılıyor yoksa sadece isimlendirmeler mi otomatik veriliyor. Bilgilendirirseniz sevinirim.
Cevaplar (6)
0
Genelde rastgele oluşturulan dosya isimlerinin 2 sebebi oluyor

1. Tarayıcının önbellemeklemesini engellemek
2. Karşı sitelerin bot ile verileri çekmesini engellemek
0
Tarayicinin onbelleklemesi istenen bir durum değil mi hız açısından.
0
dün bu soruları sorma planım vardı.
assets/css/style-v01-GT.css?v=13012016
assets/js/concat/tr/GT.nova.all.js?v=20161214
gibi linkler görüyoruz. ne maksatla ve nasıl yapıldığı konusunda merak sahibiyim.
konuyu takipteyim...
0
Elbette önbellekleme önemli bir şey fakat bazen css veya js dosyalarında yapılan değişiklikler kullanıcı tarafında gözükmüyor, eski önbelleklenen css dosyasını okuyor tarayıcı. Bu yüzden v=13012016 gibi rasgtele rakamlar ve s. ekliyorlar ki her seferinde tarayıcı yeni bir js veya css dosyası gibi algılasın. Bende bazen kullanıyorum bu tekniği
0
eveet. biraz garibime gitti. kod yazmasini biliyorsun ve bu meseleyi neden problem ediyorsun anlamadim. belli ki hazir site kullaniyorsun. hazir sitelerde. ben diyim 100 sen sonuna kafana gore sifir ekle. okadar insan setting yapiyor. sistem, theme, plugins.. etc. belli bir kurallari yok. eval ler base64 ler de cabasi. bide versiyonlari var ne garibtir ki hicbiri ?v=2016 kullanmiyor, kafalarina gore takiliyorlar. malesef hazir sistemler menepoza girmis durumda. yapacak birsey yok. benim vaktim var bu isi halledecem diyorsan sifirdan bir sistem kurman gerekecek. herseyi kendine gore kodlaman gerekecek. bitirdigin zaman sende farkli bir versiyondan baskasi olmayacaksin. Vakit senin vaktin belki de. Hazirmisin???
0
tuhaf numaraların sebebi site üzerindeki css yada js değişikliklerinin kullanıcıya yansıtılmasında sorun yaşamamak için. Tarayıcı belli girişten sonra css dosyasını aynı ise bellekten çekerek gösterir. Fakat sonuna rastgele numaralar ekleyerek her defasında farklı css dosyasıymış gibi gösterir böylece site üzerindeki herhangi bir değişiklikte kullanıcılara anında yansıtılır.
cdn olayı tamamen sunucu taraflı bir olay, firmanın cdn sunucuları var ve size en yakın sunucudan otomatik olarak yanıt gönderiyor. Böylece site daha hızlı açılıyor. Tam mantığı ise örneğin 3 tane data merkezimiz olsun. İzmir, Ankara, İstanbul. Manisadan siteye giren bir kullanıcı İzmir'deki data merkezinden çekiyor dosyaları. Sivastan giren bir kullanıcı ankaradaki merkezden vs. Bu teknolojileri uluslar arası yayın yapan siteler daha çok kullanıyor.
Cevap Yazın..

[code=css,php,sql,asp..]..kod..[/code] , [url=http:...com] , [img=resim linki]
[color=renk kodu]..yazı..[/color]

yabancı dizi izle tv ünitesi