Profil detayı eklendi, herkes profillerine girip bir gözatsın! Sevdiğiniz üyelerin cevaplarını takip edin! Tüm güncellemeler

PARA KAZANAMIYORUM

PHP yi işimi görecek derecede biliyorum yaşım 17 ve codeigniter framework öğreniyorum neredeyse bitti ben nerelerden para kazanabilirim ?

Bundan sonraki hedefim Python öğrenmek ondan sonra yola devam etmek ben şimdilik nerelerden para kazanabilirim ? Şimdiden teşekkürler2

Cevaplar (2)

İşlem devam ediyor, lütfen bekleyin..
Emre KILIÇ
@adorratm
3 ay önce

Aynı problemi ben de yaşıyorum yaşım 20 biraz sana tavsiye vermem saçma olabilir ama yine de vereyim.


Farklı dillere yönelmeden önce şansını o dil üzerinde uzman olduğunu gösterebileceğin (uzman derken neler yapabileceğini göstereceğin) proje ile değerlendirip bu yapmış olduğun projelerin sayısını biraz arttırıp herhangibir yazılım firmasına (php ile ilgilenen) gösterip lise - üniversite okuyorsan freelance iş yapabilirim buna yeteneğim var şeklinde kendini tanıtırsın.


Asıl sıkıntı ülkemizde php ile ilgili çok fazla hizmet veren bir işletme yok varsa da çok üst seviye donanımlı kişi arıyorlar o nedenle genelde tercih edilen web development tarafında asp.net (mvc tarafı o kadar saçma ki başlayayım dedim ve bıraktım bilemiyorum tabi kişisel tercih meselesi.)


Bu nedenle bulunduğun şehir de iş bulma veya freelance iş bulma etkenlerinden en çok sorun çıkartan kısmı olabilir ben izmir deyim ve aynı problemi yaşıyorum.


Gerçi burada o konudaki uzmanlık az öncede bahsettiğim gibi gerektiğinden belki de beni tercih etmemelerindeki neden de budur diyorum. "Yeteri kadar bilgiye sahip olmamak."


17 yaşındasın ve askerlik vb durumlar üniversite hayatın için biraz vaktin varken kendini projelerde geliştirmelisin. En azından iş yeri senden bir bilgi vb birşey beklemese de sorunu çözecek algoritmayı nasıl yol izlediğini gözlemleyerek bile seni işe alabilir.


Lise stajını ve üniversite stajını uzun dönem yapabilmeye bak bu tip yerlerde de kendini getir götür işi yerine yazılım işi yapmaya yönelt. Bu şekilde en azından staj eğitimi aldığın yerde de iş imkanı bulabilirsin.


Benzer şekilde yaptığın projeleri eğer geliştirmeye açık olarak sunmayı düşünürsen github vb yerlerde veya kendşne ait bir portfolio oluşturarak bu tip yerlerde sunman senin yararına olacaktır.


Yaptığın projelerde işletmeyi bağlayacak şeyler yapman (e-ticaret otomasyon vb.) işletmelerin seninle iş yapmasını %60 oranında arttırır. Çok kaliteli iş yaparsan daha da artar bu oran.


Öte yandan sorun çözme üzerinde de yoğunlaşman gerekli çünkü işletmelerde çalıştığında alınan iş için müşteriye bir süre tanımlanır aksaklık vb extreme durum olmadıkça işini vaadedilen süreden daha hızlı veya tam zamanında yetiştirmen veya sorun yaşadığında çok fazla çözüm yolu üretip bunları uygulamaya koyman senin yararına olacaktır.


Bu kadar uzun yazıyı okur musun bilemem fakat bunları uygulamak ciddi sorumluluk ister dakiklik ister ve bilgi ister.

Umarım faydalı olmuştur yazı.


Bu kadar şeyi anlatıyorsun neden iş bulamıyorsun (para kazanamadın) diye sorduğunda ben phpyi düz olarak öğrendiğim için bunda framework-mvc sistemleri dahil olmadığından tercih edilmiyorum diyebilirim.


Büyük işletmelerde, işletmelerde, freelance yapacağın işler gibi işleri tercih ederken bu tip (zaten codeigniter kullanıyorsun da) herkesin alışabileceği adapte olabileceği şekilde kod yazman senin açından yararlı olacaktır. Sen o projeyle ilgilenmiyorken ekstra illaki çıkar birisinin düzeltmesi gerekir hatayı veya yeni birşey eklemesi gerekir burada da anlaşılır sistemleri tercih ettiklerinden senin yerine yapacak kişinin kolay şekilde adapte olup problem çözme işlemini kolaylıkla gerçekleştirmesi istenir.


Umarım istediklerinin karşılığını alırsın benim gibi sürünmezsin :)

İşlem devam ediyor, lütfen bekleyin..
Ömer

freelancer tarzı sitelerden proje arayabilirsin.

Ama en önemli kısım daha önce yaptığın işler.

Zaten bi yerden sonra sen iş aramıyorsun iş seni buluyor.

İşlem devam ediyor, lütfen bekleyin..

Cevap yaz Sadece sorunun cevabını yazın

Yabancı Dizi Arşivi