Profil detayı eklendi, herkes profillerine girip bir gözatsın! Sevdiğiniz üyelerin cevaplarını takip edin! Tüm güncellemeler

Javascript ile 2 boyutlu minecraft tarzı roguelike oyun yapma

Arkadaşlar roguelike oyunlar rimworld tarzı devasa haritası ve içerisinde her seferinde farklı bir olay ve dünyalar barındıran oyunlardır. Bunun en büyük örneği dwarf fortress oluyor. Tamamen ascii ile yapılmış çok devasa bir dünya oluşturuyor. Sanırım C++ ile kodlanmış. Şimdi bende aynı oyunu javascript ile tarayıcı versiyonunu yapmak istiyorum. Ama bu oyunun 10 da 1 büyüklüğünde dünyasını oluşturursam tarayıcı kilitlenir bundan eminim. Çünkü roguelike oyunlarda dünya çok çok büyük oluyor. Bu sorunun üstesinden nasıl gelebilirim?

1

Cevaplar (1)

İşlem devam ediyor, lütfen bekleyin..
Emre BÜYÜKDURMUŞ
@ebykdrms
5 ay önce [Güncellendi]

Diyelim ki ana karakter 15 saniyede dünyanın 15 birimlik alanını yürüyebiliyor. Öne arkaya sağa sola derken 30 birim karelik bir alan düşünelim. Dünyayı 30 birim karelik karelere bölüyoruz. Oyun başladığı anda karakteri merkezinde bulunduran 30 birim karelik alan yükleniyor. Karakter oyuna başladığı sırada arka planda asenkron olarak bu merkez karenin çevresindeki 8 kare daha yükleniyor. Karakter bulunduğu kareden çıkıncaya kadar geçen 15 saniyede diğer kareler çoktan yüklenmiş oluyor. Karakter bulunduğu kareyi değiştiğinde yeni merkez kare karakterin bulunduğu kare oluyor ve yine bu karenin çevresindeki 8 kare (geldiği kareyi de çıkarırsak 7 kare) asenkron olarak yükleniyor. (Bu sırada uzakta kalan diğer kareler sistemden siliniyor.) Böylece aslında oyun dünyası 100 kareden bile oluşsa tek seferde sisteme yüklü kare sayısı hep 9 olarak kalıyor. Oyun yapmak konusunda tecrübem yok ama cevap olsun diye yazıyorum... Belki birinin işine yarar... :)

İşlem devam ediyor, lütfen bekleyin..

Cevap yaz Sadece sorunun cevabını yazın

Yabancı Dizi Arşivi