Profil detayı eklendi, herkes profillerine girip bir gözatsın! Sevdiğiniz üyelerin cevaplarını takip edin! Tüm güncellemeler

Iş ilanları ile ilgili ve kendim ile ilgili bir soru (+ sorun)

Merhabalar benim artık yaşım 21 ve askerlikte yaklaştığı için kendim için endişelerim var. Bunun nedeni işsizlik ve kendimi yeterli görmemem artı yeterli olduğumu da düşünmüyorum.


Üniversite ve lise stajı vs yapmama rağmen iş tecrübelerim stajdan ibaret staj yerinde neden kalmadın derseniz hem kendime ek birşey katmadı katmayacağını gördüklerimden de staj biter bitmez bıraktım diyebilirim.


Tabi ülkenin durumunu karıştırmadan bu konu hakkında yorum yapmanızı istiyorum. Amacım daha çok kendimi nasıl adapte edebilirim nereye yön vermem gerekir bunlar hakkında bilgi sahibi olmak.


Bir kaç iş yerine başladım hemen çıktım kimisi özel mesele kimisi işin uzak konumu ulaşımda aksamalar hatta işe gidip gelmem bile imkansız olan yer gibi...


İstesen kalırdın kendin çıkmışsın burada teselli arıyorsun diyebilirsiniz haklı olarak fakat maddi açıdan zorluk çekmektense o kadar yük çekip maaşın çoğunluğunu yola vermek istemediğim için hiç kazanmamayı seçtim belki yanlış yaptım belki doğru.


Kendimden biraz daha bahsedeyim php ile uğraşan fakat php ile adam akıllı proje ortaya koymaya çalışan (projelerim var fakat kaliteli değiller kaliteliden kastım framework kullanmadığım için yeni yeni codeigniter ile uğraşıyorum baya da hoş aslında. ) yeri geldiğinde c# ile de uğraşmış fakat c# ı php ile kıyaslayıp phpde ki yazma isteğini c#ın entity framework gibi sistemlerini kullanıp elde edemeyip ve bu tip framework üzerinden birşey anlamamış olan bir kişiyim. Sürekli kurs izleyip kendimce birşeyler yapmaya çalışıyorum tabi.


Etrafıma bakıyorum bir de iş ilanlarına bakıyorum asp.net mvc ilanları dolu adam mı yok anlamıyorum bir yandan asp.net e kaydım fakat c#ta olduğu gibi yine adam akıllı bişey yazamadığım için anlam veremedim dilin yapısına bu phpden gelen bir alışkanlık galiba veya artık beynim bazı yeniliklere açılamıyor emin değilim.


Ek olarak şu iş ilanlarında adamlar öyle birşey istiyor ki tamam haklılar onlar için işin en iyisini yapan eleman lazım zaten ben de bir iş kursam böyle isterim de şunu bana açıklar mısınız ilan detayına tecrübesiz koyup açıklamaya 3 yıl tecrübe falan istemek hadi bunu geçtim asp.net jquery nodejs php c# c++ gibi aklına gelen bütün dilleri yazmış olan ilanlarda istenen kişiler ve bu ilanlara baş vuran kişiler bu istenenlerin tümüne hakimler mi? Benim böyle ilanlar gördükçe ne başvurma isteği kalıyor ne de çalışma odaklanma öğrenme kendimi geliştirme isteğim kalıyor.


Şimdi işin ehli kişiler bana şöyle de diyebilir "karmaşık kod yazıyorsun php ile iş bulamadım diye zırvalıyorsun"


Lütfen olaya bu yönde bakmayın. Ben zaten halen daha kendimi geliştiriyorum durmuş değilim sadece yönelmede problem yaşadığım için duraksama yaşıyorum. Ergenlik ile bağlı bir durum değil ileriyi görememe durumu.


Bilemiyorum okuyup cevap veren kişiler olur mu fakat ben burada şunu da istemiyorum "bana iş bulun lütfen" gibisinden bir yorum ve istek belirten bir konu değildi fakat değindiğim bu soruların cevabını düşündükçe beynimin buna cevap vermeyişi artık ruh halimi yormaya başladı ki galiba stresten gelen bir sorun ki çevremdeki kişilere de bunu yansıttığım için benden ufak ufak uzaklaştıklarını görüyorum.


Kısacası şöyle özetleyeyim: Artık evde oturup birşeyler öğrenmek işime yarasa da ki bırakmak istemiyorum fakat hayat şartları iş hayatına ittiğinden dolayı şu ilanlardaki saçma ütopik şeylere bakıp başvurma isteğim kaçtığından dolayı nasıl bir yol izlemem gerektiği hakkında bilgi eksikliği yaşıyorum.


Çok uzun bir yazı oldu mobilde hatalı bir yer varsa veya yanlış anlaşılan bir cümle, kelime düzelticem bilgisayara geçince.


Okuyup cevap veren kişilere teşekkür ederim şimdiden.

4

Cevaplar (4)

İşlem devam ediyor, lütfen bekleyin..
Aydın Keskin
@aydinkeskin
3 ay önce

ben sana şöyle söylim kardeşim

çocukluğumdan beri elektronik ile ilgili saçma bir saplamtım vardı ülkemize bilgisayar geldiğinde bu gittikçe arttı

bu işlere donanım servisleri ile başladım bu konuda çok ciddi bilgi sahibi de oldum kart tamirlerine kadar fakat bu beni tatmin etmedi yazılım alanına bulaştım asp ile başladım yazarken keyif alıyordum fakat teknolojiyi dfde takip etmek gerekiyor du php ye zıpladım pat üstüne pdo geldi ona giriştim pat workler mvc bişiler çıkmaya başladı biraz soğuttu fakat devam ediyorum.

o süslü iş ilanları veren bir çok firmada çalıştım ne maaşları tatmin etti nede çalışma koşulları bugün yaş 36 bilgisayardan nefret ediyorum zamanımın %80 ini çaldığı için geçmiş dönemde

bende kendimi bilgisayar ile bağı olmayan başka alanlarda iş tecrübesi yaşamak istedim

4 yıl tornacılık bile yaptım ortam baya keyipli fakat kışlara dayanamayıp onuda bıraktım.

sonra hayat şartları zorlamaya başladı e web sektöründede güzel paralar dönüyor.

bende düzgün reklam ajansları ile anlaşmalar yaptım.

ve kendim başka bir sektörde çalışıyorum. aileme çocuklarıma zaman bile ayırabiliyorum.

5 adet bağlı bulunduğum reklam ajansı var boş bir siteyi 1 günümü almıyor yazması ben yinede 1 aydan önce teslim etmiyorum yapışmayayım bilgisayara diye.

fakat bu çalışma dönemlerimde benim için boş bi 5 sayfalık bi işin bile 1500 den aşağı bir fiyatı yoktur. yapmam da 500 cü 300 cü ayakçı olma derim bi tabun olsun ve bu tabuları kesinlikle yıkma bu işte günümüzde çok iyi olman sana taş patlasa 5 -6k maaş verir oda afedersinde ağzına ederler kafanda saç kalmaz sosyal yaşantın biter.


illa bilgisayarcı olacam diye uğraşma başka bişi ol bu işi ekstradan da hobi olarak yap. nacizane fikrim.


İşlem devam ediyor, lütfen bekleyin..
Murat Can Kuru

bu konu herkezi huzursuz ediyor iş ilanlarında php developer aranıyor yazıyor ilana tıklayıp detaylara inince adamlar full stacka kaçmış js css html yok zart yok zurt gerçekten zor..

Cevapla @umutcankarce3 ay önce
Aktif olarak 3 ay içerisinde mail yolu üzerinden farklı dijital şirketlere 15 16 adet farklı mail attim cv konusunda geri dönüş yapan işletme yok ne aradıklarını da bilmiyorum sistem çok karmaşık yapısal sorunlarda olabilir şirket içinde ama neden iş ilanı kariyer.net üzerine veriliyor onu da anlamıyorum işletmeler yada küçük çapta kendini dijital ajans olarak tanıtan firmalar var bu adamlar işi bilmiyor olabilir bir iş başvurusu oldugunda insan kaynakları yönetimi ekibi ilgilenir. işlerini iyi yapan sektörde tanınan farklı dijital firmalarda olabilir büyük çapta onlara sözüm yok işini iyi yapan insanlar sanat üretiyor.şuan 15 16 farklı şirkete başvuru yaptım ve 20 gündür bekliyorum cevap veren kimse yok dijital firmalar kendine çalışan aramadan önce vizyon katması gerekiyor neye göre hareket etmesi gerektiğini bilmesi lazım her konuda.20 günden fazla süre olmuş olabilir belki 1 aydır cevap bekliyorum.ben her cv yi yazarken belki 20 dk senin şirketine ne katabileceğimi anlatıyorum 15 dk sadece o kısmı yazmak için uğraşıyorum.benim zaman harcadığım kadar zaman harcamıyorlar her 15 şirkete diyelim ki en fazla 20 dk cv hazırladım benim bu konuda 3 aylık süre zarfında 20 dk dan ne kadar saat zamanımı aldılar. bu durumun suçlusu kim insan kaynakları işini yapmıyorsa benim suçum olamaz kendilerini düzelten firmalarla çalışmak istiyorum bana vizyon katabilecek firmalarda çalışmak istiyorum.ve gözlemlediğim bi konu var bazı firmaların yöneticileri direkt ceo'lar iş ilanı vermeyle uğraşıyor insan kaynakları olmayan firmalarda olabilir belki tam bilmiyorum.bu sektörde öğrenciyim öğrenmeye devam edicem ama zamanımı çalan insanları hayatımda istemiyorum.ben bu işleri lise zamanından beri 6 yıldır aralıksız kendimi geliştirmeye çalışıyorum.6 yılın bedeli şirketlerin 1 cevap bile vermemesi olamaz.
Cevapla @umutcankarce3 ay önce
Daha fazla öğrenip daha fazla araştırma yapmaya çalışıyorum çok fazla kitap okumayı düşünüyorum okuyorum dijital sistemi anlayıp hareket edicem ve bir sorun daha var şirketler müşterilerden çok çalışan kaybediyor bunun için üzülmeye gerek yok.daha iyi yerlerde olmanız dileğiyle.
Cevapla @muratcankuruoffical3 ay önce
Türkiyede iş bulmak çok zor bu alanda çünkü ne aradıklarına tam karar verememiş şirketler ya kendin üretip birşeyler kazanmaya çalışacaksın yada remote veya yurt dışında çalışacaksın bilmiyorum oranın durumu nedir ama düşünüyorum php developer arıyoruz yazıp beklentiyi yüksek tutmazlar
İşlem devam ediyor, lütfen bekleyin..
Aydın Keskin
@aydinkeskin
3 ay önce

orası zaten ayrı bişi

diyor bilgisayar teknik servis elemanı arıyorum

ehliyeti olsun tamam

sunucu bilgisi olsun teknik ile yazılımı karıştırıyorlar burda

kablolamı bilsin = sunucu bilgisi olan neden amele işi uğraşsın beyin bedava bakmadan es geç


php dev... arıyoruz

ee

iyi derecede html css js php bilen

grafik konusunda uzman

aşıyoruz artık php dev... da kimmiş.

laravel konusunda deneyimli

codein.... uzman

ileri atalım

responsive yapısına hakimve arayüz içeriklerine hakim.

maaş 3000 tl yokya :)

İşlem devam ediyor, lütfen bekleyin..
Serdar Güler
@gulers
3 ay önce

Yarın gel başla :)


Şaka bir yana kolay gelsin. Tecrübesiz dönemde yani işinde belki iyi olabilirsin ama geçmişine güvenemez firmalar. Referansın çok yoktur. Sen birsürü işin peşinde koşarsın. Az paraya zorla biryer bulursun. Sonra referans yaparsın kendini kanıtlarsın bu defa işler senin peşinde koşar. Böyle bir döngü var. Kendini geliştiraz para kazan. Referans çevre yap. İşini düzgün yap. Gerisi gelecektir.

İşlem devam ediyor, lütfen bekleyin..

Cevap yaz Sadece sorunun cevabını yazın